top of page
IMG_6098.png

ABOUT

Bir hikaye bir fotoğraf karesine sığdırılabilir mi? Ya da anlamlı bakan bir çocuğun fotoğrafı bir savaşı durdurmaya yeter mi? Açlıktan ölmek üzere olan oğlunu izleyen bir annenin çaresizliği daha iyi bir arabaya sahip olmak isteyen birisini düşünmeye sevk eder mi? 

İşte benim hayatım bu sorulara cevap bulmak için çekilen fotoğraflardan ibaret. Fotoğraflarımın konusu sokak çocukları, evsiz insanlar, hayat kadınları, mülteciler ve insanların oluşturduğu adaletsizliğin tüm mağdurları. 

Eğer İstanbul'da yaşayan bir fotoğrafçıysanız ne yazık ki bu fotoğrafları çekmek çok da zor değil. Çektiğim fotoğraflarda önem verdiğim ışık ya da kompozisyondan ziyade kadrajdaki insan hikayeleri ve o fotoğrafı görecek insanlara verdiği mesajdır. 

Dünya çocuklarını bir arada topladığım ve onların hayat standartlarını anlattığım bir albüm yapmaktayım. Bu albümün amacı eğitim eşitsizliği, savaş mağduriyeti, ekonomik adaletsizlik gibi konuların en fazla mağduriyetini yaşayan çocukları fotoğraflayarak insanlara barışın önemini anlatmak. 

Fatih Tağrikulu

bottom of page